niedziela, 21 lutego 2010

Zimowe biwakowanie – co w zagranicznym internecie piszczy.

 Zgodnie z obietnicą postaram się w zwięzły sposób zsyntezować materiały na temat zimowego biwakowania i turystyki, które znalazłem na stronach obcojęzycznych. Zaznaczę jedynie, że władam w dostatecznym stopniu jedynie językiem angielskim, więc jedynie materiały anglojęzyczne się tutaj znajdą.
Sytuacja w zagranicznych serwisach wygląda znacznie lepiej niż w polskim internecie. Google po wpisaniu frazy "winter camping" wyszukuje masę artykułów, poradników czy całych serwisów poświęconych temu zagadnieniu. Jak to w internecie - wiele informacji jest powielanych, czy to przez twórców stron od siebie wzajemnie, czy z jakichś źródeł zewnętrznych. Przedstawię na początek dwie strony, które pod względem merytorycznym wyróżniły się w trakcie moich poszukiwań i zawierają większość (jeśli nie wszystkie) potrzebnych informacje.

1. Na stronach Outdoor Action publikowanych jest sporo różnych porad, na rożne tematy związane z outdoorem. W zimowym temacie warte zauważenia są:
- OA Guide to Winter Camping - małe kompendium na temat zimowego biwakowania. Znajdziemy tutaj poruszone takie tematy jak: planowanie wyjazdu, ekwipunek, pożywienie, pozyskiwanie wody, schronienia, poruszanie się, zagrożenia. Wszystko napisane językiem prostym i myślę, że znając podstawy języka oraz wspomagając się translatorem google  każdy powinien sobie z tekstem poradzić.
- OA Guide to Winter Shelters - tutaj natomiast znajdziemy informacje na temat budowy zimowych schronów. Znajomość angielskiego jest praktycznie niepotrzebna - całość składa się z rysunków, wzbogaconych ewentualnie opisanymi elementami konstrukcji. Dostępna jest również wersja PDF do ściągnięcia: klik.
- OA Guide to Hypothermia & Cold Weather Injuries - przedstawia dużo informacji na temat wychłodzenia i innych urazów, jakie mogą się przytrafić w trakcie zimowych wędrówek. Informacje są już dość specjalistyczne, więc przyda się dobra znajomość języka angielskiego.
 2. WinterCampers.com to portal, którego nazwa już wskazuje nam czym się zajmuje. Znajdziemy tam wiele mniej lub bardziej przydatnych informacji. Na samej stronie głównej znajdziemy wpisane najbardziej interesujące artykuły. Znajdziemy tam na przykład takie artykuły: jak ciepło przespać noc, jak zacząć zimowe biwakowanie, czy 10 najpotrzebniejszych rzeczy w naszym ekwipunku. Poziom języka jest zróżnicowany, ale nie powinien sprawiać większych problemów.  

Wiadomo nie od dziś, że obraz jest wart więcej niż 100 słów. I tutaj z pomocą przychodzi nam niezastąpiony youtube.com. Wpisując w wyszukiwarce zapytanie "winter camping" znajdziemy wiele różnych filmików, jeżeli nie radzących jak biwakować w zimie, to chociażby pokazujących jak takie biwakowanie wygląda. Zapraszam do poszukiwań!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz