środa, 3 lutego 2010

Zimowe biwakowanie – co w polskim internecie piszczy.

Z okazji zbliżającego się II Tatrzańskiego Biwaku Zimowego staram się uzupełnić teoretyczną wiedzę nt. biwakowania zimą. Coś tam niby wiem, co więcej - coś tam już w temacie zimowego biwakowania przeżyłem na własnej skórze. Jednak wiedzy nigdy za wiele.
Co w temacie możemy znaleźć w internecie? Po polsku niestety mamy niewiele w miarę pełnych i zwartych opracowań. Oto co ja wykopałem:

Poradnik w portalu e-góry.pl - praktycznie poruszone wszystkie aspekty biwakowania zimą. Generalnie ja osobiście uważam za pomocne zawarte tam wskazówki.
Artykuł Sebastiana Fijaka na stronie Klubu Podróżników "Śródziemie" - wygląda na to, że ma być to cykl artykułów. W chwili pisania tych słów jest dostępna część pierwsza zatytułowana "Namiot", zawiera ona sporo porad praktycznych, które na pewno warto przeczytać. Zobaczymy co będzie dalej.
W namiocie zimą - forum ngt.pl- dyskusja na temat zimowego biwakowania. Jak to forumowa dyskusja - trzeba przebrnąć przez dużo postów i różnych opinii. Mimo wszystko myślę, że warto.
Wyposażenie zimowe - forum outdoor.org.pl - dyskusja na temat tego co powinno się brać zimą w góry. Krótka, ale warto zajrzeć.

Jak widać niewiele tego. Jakieś tam nieśmiałe dyskusje na forach. Na wspomnianym forum ngt.pl można znaleźć sporo informacji, ale w wielu różnych tematach, a nie jako skompresowane kompendium.
Oczywiście nie zakładam, że dotarłem do wszystkiego. Zapewne nie. Ale są to pozycje z pierwszych trzech stron wyszukiwania w googlach. Ktoś przegląda zazwyczaj więcej? A jak wiadomo - jeśli strony nie ma w wynikach wyszukiwania to nie istnieje.
Stanowczo więcej można znaleźć na stronach angielskojęzycznych. O tym w następnym wpisie.

1 komentarz:

  1. Rzeczywiście fajnie że ktoś ujął w jednym miejscu kilka stronek z praktycznymi informacjami. W miniony weekend sam biwakowałem w śniegu czego efekty można poczytać na moim blogu marcinturysta.blogspot.com . A ze stronek warto skorzystać by nabyć choć teoretycznej wiedzy czego możemy oczekiwać ze strony przyrody bo brak wiedzy może się skończyć bardzo źle, np odmrożeniem, czego nikomu nie życzę.

    OdpowiedzUsuń